Soru ve Cevaplar

Soru 1) Merhabalar. Bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorum. Eşim vefat etti. 2 çocuğum var. Eşimden dolayı aylık alabilir miyim? Cevap için tıklayınız.


Soru 2) Merhaba. İşe giriş :1997 olup %50 engelli raporum var. Vergi indiriminden yararlanmaya 2002’de başladım 18 yılımı doldurup 2015 martta emekli oldum… Tarafıma 1000tl  emekli maaşı bağlandı. Az olduğunu düşünüyorum neden bukadar nasıl öğrenebilirim. Emekli olduktan sonra çalıştığım yerde tekrar çalışmaya başladım. Emekli olup tekrar çalışırken hangi haklara sahibim Mesala hastalanıp rapor aldığımda işyerinde aylığımdan ücret düşüyor ve SGK bunu yatırmıyor emekli olduğumdan dolayı… 2.emeklilik varmı bundan yararlanabilirmiyim? Bunları öğrenmek istiyorum. Saygılarımla,iyi çalışmalar diliyorum. Cevap için tıklayınız.


Soru 3) Merhaba. Ben 2 yıl önce işten ayrıldım. Ayrıldık dan sonra GSS başvurusu yapmadım. Şimdi ise SGK sitesi üzerinden başvuru yapamıyorum. Ne yapmam lazım?


Soru 4) Babamın prim borcu varken ben kendime genel sağlık sigortası yaptırmıştım. Staja başladığım yaz döneminde ve onun öncesinde 3-4 aya yakın prim borcunu ödemedim ve 300 lira gibi bir para birikti. Babamda şimdi kendine genel sağlık sigortası yaptırdı. Ben 22 yaşında üniversite öğrencisi olarak onun sigortasından yararlanabilir miyim yoksa kendiminkini ödemek zorunda mıyım?

İlginize teşekkür ederim.


Soru 5) Sayin yetkili
Sigortasiz  calistirma ile ilgili olarak idari yoldan  sgk denetmenlerince inceleme yapilmasi  ve hizmetlerimin islenmesi icin, sirketin bagli oldugu SGK kurumuna sikayet dilekcesi vermek istiyorum. (Sirket artik faal degil)
Prosedurun nasil ilerledigiyle ilgili olarak bilgi rica edecegim. 

*Sikayete konu olan ispat belgelerle birlikte sikayet dilekcemizi, ilgili kurumun Prim Tahakkuk ve Tahsilat Servisine ilettikten sonra, ilk olarak nasil bir inceleme yapiliyor?
* Sikayet dilekcesini verdikten sonra sikayetin denetmenler birimine mi veya is mahkemesine mi gitmesi gerektigine Prim Tahakkuk ve Tahsilat Servisi mi karar veriyor?
* Prim Tahakkuk ve Tahsilat Servisine yapilan basvurunun denetmenler servisine yonlendirilmeme durumu var mi?
*Ilgili sikayet dilekcesinin direk denetmenler servisine yazilmasi mumkun mudur?

Tesekkurler.