SSK mı SGK mı Sorunsalı?

Hepimiz için ortak sorunlardan birisidir bu. Hastaneye gittiğimiz zaman büyük büyük harflerle “SSK ile anlaşmamız vardır” yazar. Hmm tamam o zaman ben burada bakılabiliyorum diye seviniriz. Hastaneden çıkınca yanındaki eczaneye gittiğimizde ise “SGK ile anlaşmamız vardır” yazısını görürüz. SSK mı SGK mı ben hangisine tabiyim diye derin düşüncelere dalar, belki hastalığımızı bile unutur gideriz.


emoji2 300x69 - SSK mı SGK mı Sorunsalı?


Bu sorunu bu kadar önemsemiyor olsanız bile artık neyin ne olduğunu bu yazı ile öğrenebilirsiniz. Öncelikle üçlü birleşmeden önce neler vardı hayatımızda ona bir bakalım isterseniz. Hala daha birçok yerde isimleri ile karşılaştığımız üzere üç ayrı kurum bulunmaktaydı. Sigortalıların yani “işçi” kesimin sosyal güvencesini sağlayan SSK, genel olarak işverenlerimizin, yani kendi nam ve hesabına iş yapan kişilerin sosyal güvencesini sağlayan Bağ-Kur, son olarak da değerli memurlarımızın sosyal güvencesini sağlayan Emekli Sandığı. İşte bu üç yapı 16/05/2006 tarihinde kabul edilen, 20/05/2006 tarihinde resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile birlikte tek çatı altında toplandı ve ismi de Sosyal Güvenlik Kurumu olmuş oldu.
Birleşmeden Sonra Yapılan Yeni Düzenlemeler

Peki neden hala sağlık kuruluşlarında, orada burada SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı isimlerini görüyoruz? Neden hala ben bi’ SSK’ya gidip geleyim diyen komşularımız var? Bu isimler çok karizmatik duruyor diye mi hala kullanılıyor? Aslında üç kurum tek çatı altında toplanmış olsa bile temelde bu üç ayrım hala daha geçerli olduğu için bu isimler kullanılıyor olabilir. 01/10/2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde hizmet akdiyle çalışan kişiler yani eski adı ile SSK’ya tabi kişiler, (b) bendinde kendi nam ve hesabına çalışan kişiler yani eski adı ile Bağ-Kur’a tabi kişiler, (c) bendinde ise kamu idarelerinde çalışan kişiler yani eski adı ile Emekli Sandığı’na tabi kişiler hükme bağlanmıştır. Yani mevzuata boğulmadan mevzuyu kısaca anlatmak gerekirse;

5510 sayılı Kanunun 4/a kapsamındaki kişiler = Eski SSK’ya tabi kişiler

5510 sayılı Kanunun 4/b kapsamındaki kişiler = Eski Bağ-Kur’a tabi kişiler

5510 sayılı Kanunun 4/c kapsamındaki kişiler = Eski Emekli Sandığı’na tabi kişiler

ve tabi;

SSK+Bağ-Kur+Emekli Sandığı = SGK

Sonuç Olarak

Sanıyoruz artık bu formüllerle ufkunuz iki katına çıkmış, çevrenize “ya SSK diyip durmayın onun adı SGK” diyerek hava atacak kıvama gelmişsinizdir. Bizden tavsiye çok kıymetli yaşlılarımızla bu konulara çok girmeyin, “ya dede onun adı SGK ama yaa” diyemeden bastonu kafanıza yiyebilirsiniz. Boşverin, onlar için de ismi SGK olmadı da diyelim ki SSK oldu, Bağ-Kur oldu, Emekli Sandığı oldu o da olumlu.

Benzer Yazılar

2 Yorum

  1. fatih dedi ki:

    Sosyal Güvenlik tek çatı altında toplandı ama hakları aynı değil. Mesela esnaf ile çalışan aynı prim gününden emekli olamıyor. isteğe bağlı yaptırsan maaşın az bir sürü ayrılıklar sayılır. yinede bilgilendirici olmuş kaleminize sağlık

  2. veysel dedi ki:

    Garanti cepten prim yatırayım dedim bağkur mu, ssk primi mi gibi bir sürü şık çıktı bir tek sgk prim ödemesi şıkkı yok tabi beceremedim bankaya gittim sordum ssk prim ödemesini seçecekmişim bir çatıda toplanmışlar ama işlemleri hala ayrı yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir