Emekli Olamadan Ölenlerin Primleri Boşa Gitmiyoremoji4 - Emekli Olamadan Ölenlerin Primleri Boşa Gitmiyor


kumbara - Emekli Olamadan Ölenlerin Primleri Boşa Gitmiyor

Her sigortalı, çalıştığı süre boyunca emekli olma hayali kurar. Ancak ne yazık ki herkes emekliliğini görebilecek kadar yaşamayabilir. Peki emekli olmadan ölenlerin ödedikleri primler ne olur? SGK elbette emekli olmadan ölen ve ölüm aylığı bağlanamayanların sigortalı oldukları süre boyunca ödedikleri primleri gerekli şartların sağlanması halinde ölüm toptan ödemesi adı altında hak sahiplerine geri vermektedir. Ayrıca toptan ödeme yapıldıktan sonra dahi ölüm aylığı bağlanma şartları sağlanırsa toptan ödeme ile tasfiye edilen süreler ihya edilerek ölüm aylığına hak kazanılabilir. Ölüm aylığı bağlanması ile ilgili detaylı bilgiye sayfamızda yer alan “Ölüm Aylığı Hangi Hallerde Bağlanır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Gelin ölüm toptan ödemesine ve ihya şartlarına kısaca bakalım.

Ölüm Toptan Ödemesi Nedir?

madenipara - Emekli Olamadan Ölenlerin Primleri Boşa Gitmiyor

4/a (ssk) ve 4/b’li (bağkur) ile 01/10/2008 tarihinden sonra ilk defa 4/c’li (emekli sandığı) olan kişilerin ölmeleri ile birlikte hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması halinde, ölen sigortalıya ait uzun vadeli sigorta kolları prim tutarlarının yani malullük, yaşlılık ve ölüm primi tutarlarının toptan ödeme şeklinde verilmesidir.

Ölüm toptan ödemesi, primin ait olduğu yıldan itibaren talep tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısıyla güncellenen tutar üzerinden hesaplanır.

Ölüm Aylığı İçin İhya

yazı 1 - Emekli Olamadan Ölenlerin Primleri Boşa Gitmiyor

Sigortalının ölümünden sonra borçlanma, yurt dışı hizmet birleştirme ya da sonradan hizmet tespiti yapılması nedeniyle yapılan sigortalılık günü eklenmesi sonucunda ölüm aylığına hak kazanılıyorsa hak sahiplerinin yazılı isteği ile toptan ödeme yapılarak tasfiye edilmiş süreler ihya edilir. Örneğin; vefat eden babanızın uzun vadeli sigorta kolları denilen malüllük, yaşlılık, ölüm sigortası primleri, ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan prim günü şartını sağlamadığı için, tarafınıza ölüm aylığı bağlanamadı ve siz de babanızın ödediği primleri toptan ödeme şeklinde aldınız. Daha sonra babanızın sigortasız çalıştırıldığı işyeriyle ilgili yapılan denetime istinaden babanızın adına sigorta primi ödendi. Dolayısıyla ölüm aylığı için gerekli prim günü şartı sağlanmış oldu. Eğer ölüm aylığı almak için aldığınız bu toptan ödemeyi ihya etmek isterseniz ihya borcunu ödemeniz halinde size ölüm aylığı bağlanabilecektir.

İhya Borcu Ne Zaman Ödenir ve Ölüm Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

saat 1 - Emekli Olamadan Ölenlerin Primleri Boşa Gitmiyor

İhya borcu, borcun tebliğ edildiği ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenir. İhya borcu dahil her türlü borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşı itibariyle ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır.

Benzer Yazılar

24 Yorum

 1. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. Benim babam 06.07.2018 tarihinde vefat etti. 540 gün sigorta primi ödenmiş. Ölüm aylığı bağlanması için yeterli bi süre değil fakat bu durumda ödenen sigorta primini geri almamız mümkün mü acaba

  • segekam dedi ki:

   Merhabalar öncelikle başınız sağolsun.

   Emekli olmadan ölen ve ölüm aylığı bağlanamayanların sigortalı oldukları süre boyunca ödedikleri primleri gerekli şartların sağlanması halinde ölüm toptan ödemesi adı altında hak sahiplerine geri vermektedir.

   Ayrıca toptan ödeme yapıldıktan sonra dahi ölüm aylığı bağlanma şartları sağlanırsa toptan ödeme ile tasfiye edilen süreler ihya edilerek ölüm aylığına hak kazanılabilir. Ölüm toptan ödemesi, 4/a (ssk) ve 4/b’li (bağkur) ile 01/10/2008 tarihinden sonra ilk defa 4/c’li (emekli sandığı) olan kişilerin ölmeleri ile birlikte hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması halinde, ölen sigortalıya ait uzun vadeli sigorta kolları prim tutarlarının yani malullük, yaşlılık ve ölüm primi tutarlarının toptan ödeme şeklinde verilmesidir.

   Ölüm toptan ödemesi, primin ait olduğu yıldan itibaren talep tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısıyla güncellenen tutar üzerinden hesaplanır.

 2. Serkan öz dedi ki:

  Ablam 2011 tarihinde vefat etti. Babam emekli olduğu için babama anneme nede diğer ablama ölen ablamın sigortaya ödenmiş olan 2000 küsür günlü ödenmişliğini alamazsınız dediler. SGK ya bunun için 4 defa başvuru yaptık ama bir cvp alamadık. Şimdi de diyorlar ki 5 yılı geçtiği için zaman aşımına uğramıştır. Bu 2000 küsür günlü ödenmişliği nasıl alabiliriz. SGK dan ölen ablam bekardı. Cvp verirseniz sevinirim.

  • segekam dedi ki:

   Merhaba öncelikle başınız sağolsun.

   5510 sayılı Kanunun 34 ve 36’ncı maddelerine göre, ölüm aylığı için sadece anne ve babanız hak sahibidir. Ancak babanız emekli aylığı aldığından hak sahibi olamaz.

   Annenizin ölüm aylığı alabilmesi için ise anne ve babanızın hesaplanan toplam gelirinin ikiye bölünmesi sonucunda bulunan kişi başına düşen gelirin, o döneme ait asgari ücretin asgari geçim indirimi(AGİ) hariç net tutarının altında olması gerekir.

   Örneğin; anne ve babanızın aylık toplam geliri 3000 TL olsun. 3000/2=1500 TL kişi başına düşen gelir olarak hesaplanacaktır. İlgili dönemin AGİ hariç net asgari ücret tutarı 1500 TL’nin üzerindeyse annenize ölüm aylığı bağlanabilir. SGK’da bu incelemeyi Sosyal Güvenlik Denetmenleri yapmaktadır.

   Toptan ödeme hususunda ise ablanızın ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde başvuru yapmanız gerekir. 5 yıl geçtikten sonra başvurulmuş ise veya hiç başvurulmamış ise toptan ödeme alınamaz.

 3. ayşe dedi ki:

  benim çocuğumun babası öldü sigortadan erkek çocuğu yatmış sigorta parasını alabilirmi

  • segekam dedi ki:

   Sevgili Takipçimiz;

   Öncelikle erkek çocukların ölüm aylığı veya ölüm toptan ödemesi alabilmesi için;

   1) Okumuyorsa 18 yaşından küçük olması gerekir,

   2) Lisede okuyorsa 20 yaşından küçük olması gerekir,

   3) Üniversitede okuyorsa 25 yaşından küçük olması gerekir,

   Çocuğunuz yukarıdaki yaş şartlarından herhangi birini sağlıyorsa babasından ölüm aylığı veya ölüm toptan ödemesi alabilir.

   Ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen kişinin 1800 gün sigorta bildirimi yapılmış olması veya 5 yıldan beri sigortalı olup 900 gün sigorta bildirimi yapılmış olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyorsa çocuğunuza ölüm aylığı bağlanır. Eğer bu şartları taşımıyorsa ölüm toptan ödemesi alabilir.

 4. Halil AVCU dedi ki:

  Merhaba, Kayınvalidemin babası 1932 doğumlu. 1958-1966 yılları arasında 8 yıl sigortalı çalışmış. 1966 da vefat etmiş. Emekli yapılıp, Dul Kızına yetim maaşı bağlanabilir mi? Toplu para alabilir mi?
  Teşekkürler..

  • segekam dedi ki:

   Merhaba iyi günler dileriz;

   Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

   a-) En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,

   b-) 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,

   Olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için sadece 4/1-(a) sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartında; gerek ölen sigortalı tarafından, gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlanmalar bu şartların oluşmasında dikkate alınmamaktadır.

   Ancak, 1/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların 900 gün hesabında borçlanılan tüm süreler dikkate alınmaktadır.

   • Muharremdurmus dedi ki:

    Merhaba benim kayinpederim öldü kayinvalidem emekli 1 oğlu var bekar 1400 günü var

    • segekam dedi ki:

     Merhaba iyi günler dileriz.

     Ölüm aylığı bağlanma şartlarını açıkladığımız “Ölüm Aylığı Hangi Hallerde Bağlanır” başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere, kayınpederinizin ya 1800 günü ya da 5 yıl sigortalılık şartı ile birlikte 900 günü bulunması gerekmektedir.

     Dolayısıyla kayınpederinizin 1400 günü olduğunu göz önüne alırsak toplamda 5 yıl sigortalılık süresi bulunduğu taktirde eşine ve 25 yaşından küçük ve çalışmıyor olması şartıyla erkek çocuğuna ölüm aylığı bağlanabilir.

 5. şennur dedi ki:

  merhaba babam 1976 öldü mütahitlik ve muhtarlık yapmış hatta muhtarlığı esnasında ölümü gerçekleşti bu durumda bekar bir ablam var ve hiç sosyal güvencesi yok bugüne kadar bir şekilde idare ettik maaş bağlanabilirmi acaba yada maaş bağlanması için nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirirseniz memnun olurum saygılar…

  • segekam dedi ki:

   Merhaba iyi günler dileriz.

   10/09/1977’ den önce muhtarların sigortalılık statüsü bulunmuyordu. 10/09/1977’ den sonra kanuna eklendi. Ancak babanız müteahhitlik yaptığı için Bağ-kur kaydı olduğunu varsayalım.

   Buna göre; 01/10/1972 – 03/10/2000 tarihleri arasında ölen 4/1-(b) yani Bağ-kur kapsamındaki sigortalıların hak sahiplerinde ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalının 3 tam yıl sigortalı olması ve hak sahibi kızının da geçimini sağlayacak başka bir gelirinin olmaması gerekir. “geçimini sağlayacak gelir” kavramı Sosyal Güvenlik Denetmenlerince tespit edilecektir. Yapılacak gelir testinde; kız çocuklarının sigortalı olarak çalışıp çalışmadıkları ve aylık alıp almadıkları, tapu kayıtları araştırılarak varsa gayrimenkullerinden gelir elde edip etmediği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alıp almadığı gibi hususlar araştırılarak elde ettiği gelirlerinin toplamının aylık tutarının brüt asgari ücret tutarının altında olup olmadığı tespit edilecektir.

   Ablanızın talepte bulunması ve şartları taşıması halinde talep tarihinden geriye dönük 5 yıl için gelir tespiti yapılacak ve sonucuna göre maaş bağlanacaktır.

 6. Gamze ayyildirim dedi ki:

  İyi günler babam vefat edeli 13 yıl oldu ve biz seneler önce annem babamdan maaş alsın diye sgk gittik araştırdık ölen kişinin günü dolmadiysa esi emekli maaşı alamaz dediler bizi geri gönderdiler babam sigortalı 6 ay çalışmış sonra bagkura geçmiş ve babamın askerliğiniyide hesaplatık sadece 8 gün eksiği kalmış ve bu yüzden annem emekli maaşı alamıyor ne yapmamiz lazım annemin babamın emekli maaşından yararlanması için lütfen bilgi verin

  • segekam dedi ki:

   5510 sayılı Kanunun “Ölüm Sigortasından Sağlanan Haklar ve Yararlanma Şartları” başlıklı 32’nci maddesinde “Ölüm sigortasından sağlanan haklar şunlardır:
   a) Ölüm aylığı bağlanması.
   b) Ölüm toptan ödemesi yapılması.
   c) Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.(1)
   d) Cenaze ödeneği verilmesi.” hükmü yer almaktadır.

   Öncelikle başınız sağolsun. Annenizin müteveffa babanızdan dolayı aylık alabilmesi için başvurunuz üzerine, Kurum personelince gerekli hesaplamaların yapıldığı vermiş olduğunuz bilgilerden anlaşılıyor. Yapılan hesaplamalara itibar etmek durumundayız. Size ölüm toptan ödemesi başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. Zira, yukarıdaki Kanun maddesindeki (a) bendi için olumsuz yanıt aldığınızdan geriye (b) bendini değerlendirmek kalıyor. Yazımızda da belirttiğimiz gibi, şayet aylık bağlanabilmesi için eksik kaldığı anlaşılan 8 günlük hizmetin bir şekilde kazanılması halinde, öncelikle ihya başvurusunda bulunabilir ve akabinde yeniden aylık için talepte bulunabilirsiniz. Eksik kalan 8 günlük hizmetin kazanılması için babanızın (varsa) sigortasız çalışmalarının tespiti gerekir. Ancak, zamanaşımı hükümleri göz önünde bulundurulduğunda, bu tespitin yapılabilme ihtimalinin artık çok azaldığı da bilinmelidir. İyi günler.

 7. Nur dedi ki:

  Merhaba annemin esnaf Bağkur’u 1946gün prim ödemesi çıktı.Annem 2017 yılında vefat etti.Sgk emekli olması için 33 gün eksiği çıktığı için sgk ya dava açmamız gerektiğini söyledi.2000 yılı girişli.2005 yılına kadar vergi ödemeleri var.2011e kadar esnaf odası kaydı var.Yeni yasa ile oda kaydı etkili olmuyormuş.Tek çocuğum.24 yaşındayım.Emekli aylığının bana bağlanabilmesi mümkün mü ? Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  • segekam dedi ki:

   İyi günler dileriz.

   Ölüm aylığı bağlanma şartlarını açıkladığımız “Ölüm Aylığı Hangi Hallerde Bağlanır” isimli yazımızda belirttiğimiz üzere annenizden size ölüm aylığı bağlanabilmesi için 1800 güne gerek bulunmaktadır.

   Sormuş olduğunuz soruda annenize ait Bağ-Kur sigortalı kolundan 1946 gün ödeme çıktığını söylemişsiniz. Anneniz Bağ-Kur’lu olduğu için, toplamda 1800 güne sahip olması durumunda size ölüm aylığı bağlanabilir. Ancak burada size ölüm aylığı bağlanabilmesi için evli olmamanız ve çalışmamanız gerekmektedir.

 8. Fevzi dedi ki:

  Merhaba eşim 27/08/2018 tarihinde vefat etti 3500 küsür primi var ben eşimi toplu ödeme yapıp emekli yapabilirmiyim yada yatırılan primleri toptan alabilirmiyim bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  • segekam dedi ki:

   Merhaba öncelikle başınız sağ olsun.

   Kanuna göre; ölen sigortalının en az 1800 prim günü varsa hak sahiplerine talepte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanabilir. Ancak yani 4/b Bağ-Kur kapsamında göre sigortalı sayılanların hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması veya ödenmiş olması şarttır.

   Buna göre; eşiniz 4/A yani SSK’lı ise talepte bulunmanız halinde ölüm aylığı bağlanabilir. Ancak Eşiniz 4/B yani Bağ-Kur’lu ise genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması veya ödenmiş olması şartıyla, talepte bulunmanız halinde ölüm aylığı bağlanabilir.

 9. avni güvel dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin, dayım bekar ve çocuksuz olarak 17/09/2012 yılında vefat etti. yaklaşık 12 yıl boyunca sgk primlerini yatırmış ancak hiç bir ödeme alamadık sgk lehine sebepsiz zenginleşme olduğunu düşünüyorum. burada ne yapabiliriz. şimdiden çok teşekkür ederim

  • segekam dedi ki:

   Öncelikle başınız sağ olsun.

   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası “Ölüm sigortasında hak sahipleri olarak sigortalının çocuk-eş-ana ve babası” nı saymıştır. Yakınınızın anne ve babası hayatta ise hak sahipliği için ölüm sigortalılığından sağlanan haklardan faydalanabilirler. Bu haklardan faydalanabilmeleri için; 2008/Ekim ayından sonra ölen SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının hak sahibi ana ve babalarına aylık bağlanması için Kanunun 34’ üncü maddesinde belirtildiği üzere, eş ve çocuklardan artan hissenin bulunması (65 yaşın üstünde olması halinde artan hisse şartı aranmaz) diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması ve her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması şartları aranmaktadır.

 10. Huriye Yücel dedi ki:

  Merhaba annem 2010 yilinda vefat etti. 8.5 yil ssk pirimi odedi. Bu pirimleri geri almak gecen ay muracaat ettik. 5 yil icinde muracaat etmedigimizden geri odeme alamazsiniz yazisi geldi. Biz alindigini vilmiyorduk. Bu durumda ne yapmaliyiz yol gosterirmisiniz.

  • segekam dedi ki:

   Merhaba iyi günler dileriz.

   Emekli olmadan ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması halinde ödemiş oldukları primler toptan ödeme olarak verilebilir ancak ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar yani ölüm toptan ödemesi, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşer. 5 yıl içinde talepte bulunmadığınız için maalesef hak zamanaşımına uğramıştır ve yapılacak bir herhangi bir işlem yoktur.

   Ancak Kanuna göre; ölen sigortalının en az 1800 prim günü varsa hak sahiplerine talepte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanabilir. Buna göre eğer babanız hayatta ise talepte bulunması halinde annenizden dolayı ölüm aylığı bağlanabilir. Bunun yanında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış bekar kız kardeşiniz ya da evli olmakla beraber sonradan boşanmış ya da dul kalmış kız kardeşiniz varsa yine talepte bulunması halinde yine annenizden dolayı ölüm aylığı bağlanabilir.

 11. Melih Ceylan dedi ki:

  benim annem 2009 yılında vafat etti 5000güne yakın sigorta primi içerde bu birikimi alabilmemiz mümkünmü ?

  • segekam dedi ki:

   Merhabalar öncelikle başınız sağ olsun.

   Emekli olmadan ölen ve ölüm aylığı bağlanamayanların sigortalı oldukları süre boyunca ödedikleri uzun vadeli sigorta primleri gerekli şartların sağlanması halinde ölüm toptan ödemesi adı altında hak sahiplerine geri vermektedir. Ayrıca annenizin prim ödeme günü hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması için yeterli sayıdadır.

   Ölen sigortalının hak sahipleri;

   1) Erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın dul eşine, çalışamayacak durumdaki malul çocukları,
   2) Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarına, evli olmayan, evli olmakla birlikte sonradan boşanan veya dul kalan ve çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan kız çocukları,
   3) On sekiz yaşını, ortaöğretim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukları,
   4) Çalışmayan, çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan ana-babası,
   5) Sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları,

   olarak sayılmış olup, bu kişilere ölüm sigortasından aylık bağlanır. Yukarıda sayılan kişilerden var ise ölüm aylığı alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir