Ev Hanımı Olacaksan Yurt Dışında Olemoji2 300x69 - Ev Hanımı Olacaksan Yurt Dışında Ol


İkametgahı yurt dışında olan ev hanımı, ikametgahı yurt içinde olan ev hanımına göre sosyal güvenlik açısından daha avantajlı. Bu yazımızda gurbetçi gelinlerin dramlarını avantaja çevirmenin yolundan bahsedeceğiz. Kahramanımız Türkiye’de Almancı, Almanya’da yabancı olarak nitelendirilen ev hanımı Sema Hanım. İyi okumalar.

Kariyerini Ev Hanımı Olarak Tamamlayacaklar İçin İdeal Yer Yurt Dışı

kahvaltı - Ev Hanımı Olacaksan Yurt Dışında Ol

Sema, Doğu Anadolu illerinin birinde beş çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelir. Henüz gelişmişlik düzeyini tamamlamamış ilimizde bu kız çocuğunun en büyük ideali; bir Almancı ile evlenip Almanya’ya yerleşmektir. Sema’nın bu hayali 23 yaşında gerçekleşir. Ama sanıldığı gibi kolay gidemez Almanya’ya. Almanya “yeter artık, dil bilmeden kabul etmiyorum” demiştir o sıra. Sema en büyük hayalini gerçekleştirmek için Almanca öğrenir ve daha yeni gelinken sadece bir ay gördüğü kocasının yanına ancak bir yıl sonra gider. Sema’nın eltisi Semra ise evlenmeden önce Türkiye’de bir pastanede sigortalı olarak çalışmıştır. Çalıştığı işyerinde müşterilerden çok pasta yediği için bu kariyeri 10 günlük çalışması ile son bulur. Semra, evlenip Almanya’ya yerleşir. Aradan yıllar geçer ve Türkiye’den emekli olabileceklerini öğrenen iki elti, emekli olmak için talepte bulunur.

İkametgahı yurt dışında olan ev hanımları 3201 sayılı yasa gereğince, yurt dışında yaşadıkları süreyi borçlanabilirler. 5510 sayılı Kanun ikametgahı yurt dışında olan ev hanımlarına borçlanarak emeklilik imkanı sağlarken, yurt içinde yaşayan ev hanımlarımıza bu imkanı sağlamamıştır.

Şartları Nelerdir, Hangi Statüde Emekli Olunur?

yazı 2 - Ev Hanımı Olacaksan Yurt Dışında Ol

Sema ve Semra eltiler, borçlanma yapabilmek için ülkeye gelirler. Sema’nın daha önce hiç çalışması olmadığı için 4/b (Bağ-Kur) statüsünden, Semra’nın ise kısa çalışma hayatı kendisine 4/a (SSK) statüsünden borçlanma imkanı sağlar. Sema ve Semra’dan Türk vatandaşlığından çıkmamış olma koşulu ile sadece yurt dışında yaşadıkları süreyi ispatlayacak, yetkili makamlarca onaylanan bir belge istenir.

Borçlanmak için başvuruda bulunan kişinin Türkiye’de hiç sigortalı çalışması yok ise isteğe bağlı sigortalılık kapsamında borçlanması değerlendirilir. Türkiye’den gitmeden sigortalı çalışması varsa en son sigortalılık durumu ne ise ona göre borçlanma işlemi yapılır. İstenilen belgeler ise şunlardır;

Ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesinin;

– Türkiye’de yeminli tercüme bürolarınca veya yurtdışında bulunan Türk temsilciliklerince akredite edilmiş tercümanlarca yapılmış ve ilgili temsilcilikçe onaylanmış tercümesinden,

– Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliğinin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikamet belgesine istinaden düzenlenecek belgeden,

– Yukarıda sayılan belgeler temin edilemiyorsa yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi ya da emniyet müdürlüklerinden alacakları yurda giriş-çıkış çizelgesinden biri ile belgelendirilmelidir.

Borçlanma Tutarı Ne Kadar? Ne Zaman Ödenmeli?

saat - Ev Hanımı Olacaksan Yurt Dışında Ol

Sema, Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesinde “Borçlanma miktarının hesabında seçtiğiniz bir günlük prime esas kazanç” kısmına asgari ücretin 2 katını seçer. Bunu gören Semra “ben büyük eltiyim altta kalmamalıyım” diyerek asgari ücretin 4 katını seçer. Dilekçeleri teslim alan memur borçlanma yapacak ev hanımlarına gerekli bilgileri vererek “3 ay içinde borçlandığınız tutarı ödemelisiniz, aksi takdirde talebiniz düşer” uyarısında bulunur. Semra, Sema’ya hava atacağım diye “Ben hemen öderim” der ve ödemeyi yapar.

Borçlanma tutarı; günlük asgari ücretin 1 katı ile 7,5 katı arasında seçilen tutarın %32’sidir. Borçlanma tutarı talep tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenmelidir. 3 ay içinde ödeme yapılmazsa borçlanma için yeniden talep etmek gerekir.

Borçlanmadan Vazgeçerse?

evrak 4 - Ev Hanımı Olacaksan Yurt Dışında Ol

Sema ve Semra eltiler borçlanma tutarını ödedikten sonra Semra “ben ne yaptım, bu kadar para ödenir mi?” diye düşünerek borçlanmadan vazgeçmek ister. Semra kendisine emekli maaşı bağlanmadan, borçlanmadan vazgeçer. Semra’nın ödediği tutar kendisine faizsiz iade edilir. Sema emekli olur, Semra emekli olamaz.

Borçlanma tutarının tamamını ödeyenler emeklilik talebini takip eden aybaşı itibariyle emekli aylığı almaya başlarlar. Borçlanmadan vazgeçenler, kendilerine emekli maaşı ödemeye başlamadan ödedikleri tutarı faizsiz olarak geri alabilir.

“Bana bunlar yetmedi. Yurt dışında olanlar için sağlık hizmetleri ile ilgili bir yazı olsa da okusak derseniz eğer “Yurt Dışında Tedavi Olmak Sanıldığı Kadar Zor Değil” başlıklı yazımıza devam edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

4 Yorum

 1. Ali dedi ki:

  Benim bir durum var 2016 da emeklilik için para yatirdim 15 gunluk te çalismam var turkiyede ama malesef emekli mayisimi alamiyorum gosterdikleri sebep yurtdisinda konut yardimi aliyorsun diyorlar dogru ama ben almiyorum kocam aliyor hemde issizlik parasida aliyor çok magdurum nereye basvurmam lazim saygilarimi sunarim

  • segekam dedi ki:

   İyi günler dileriz. Yurt dışı borçlanma yaparak emekli olabilmeniz için gereken şartlar:
   1- Yurda kesin dönmüş olmanız. (Bu şart bir daha yurt dışına çıkılamaz olarak anlaşılmamalı, yurt dışında çalışmanız olmaması olarak yorumlanmalıdır)
   2- Borcun tamamını ödemiş olmanız.
   3- Yazılı istekte bulunmuş olmanızdır.

   Yukarıdaki şartlara ilaveten eğer yurt dışında çalışmaya başlar ya da ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alırsanız aylığınızın kesileceği hüküm altına alınmıştır. Kanunda eş ibaresi geçmediğinden yardım aldığınız konutun sizin üzerinize olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Onun haricinde konuyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinde ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinde bulunan “Yurt Dışı Borçlanma Servisi”nden konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 2. ali dedi ki:

  kardesim siz sosyal yardim almiyosaniz gidin tahsis talep formu doldurun ve yardim almadiginizi belirtin maasinizi baslatin
  size esiniz aliyormu diye sormuyor siz aliyormusunuz diye soruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir