Ücretini Alamayan İşçi Ne Yapmalı?emoji4 - Ücretini Alamayan İşçi Ne Yapmalı?


işçi2 - Ücretini Alamayan İşçi Ne Yapmalı?

Ücret, işçinin birinci gelir kaynağı ve en önemli hakkı, işverenin ise en temel borcudur. Normal şartlarda işçi bir ay çalıştıktan sonra ücrete hak kazanır. Yani sözleşme ile değişiklik yapılmadıysa işçinin ücreti her ay sonunda ödenmelidir. Ancak ne yazık ki işçiler bazen hak ettikleri halde ücretini alamamaktadır. Bu yazımızda, ücretini alamayan işçinin hangi yollara başvurması gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalıştık.
4857 sayılı İş Kanunu’na göre ücreti ödenmeyen işçi iki yol izleyebilir. Birincisi iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınmak yani iş bırakmak, ikincisi haklı nedenle iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatına hak kazanmaktır. İkinci yolu “İşçilerin Haklı Nedenle Derhal Fesih Hakkı ve Sonuçları” başlıklı yazımızda ayrıntısıyla yazdık. Dilerseniz okuyabilirsiniz.


Ücret Ödenene Kadar İş Bırakmak

işçi3 - Ücretini Alamayan İşçi Ne Yapmalı?

İş Kanunu’nun 34. maddesi gereği mücbir sebep olmadığı halde ödeme gününden itibaren 20 gün içinde ücreti ödenmeyen işçi, ücreti ödenene kadar iş görme borcunu yerine getirmeyebilir. Yani işçi maaş günü 20 gün geçmesine rağmen hala ücretini alamadıysa işe gidip çalışmadan gününü işyerinde geçirebilir, işveren bu nedenle çalışmayan işçiyi işten atamaz ya da yerine bir başkasını işe alamaz. İşçinin, işyerinde çalışmadan geçirdiği süre için ücret alacağı işlemeye devam eder. Ücretinin ödenme gününden 20 gün geçen işçi 6 iş günü içinde işi bırakıp bırakmama kararını vermelidir.

Diğer yandan ücretin ödeme gününden 20 gün geçmiş, ücretler ödenmemiş ve işçi 6 iş günü içinde dava açmamışsa bu hakkını kaybeder. Bu nedenle ücretinin ödenmemesi konusu ile ilgili ne yapacağına işçi 6 iş günü içinde karar vermelidir. Aksi taktirde işi bırakma ve tazminat talep etme hakkını kaybeder. Ücret dışında ücretin eki niteliğinde olan ikramiye, prim, yakacak ve giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili ve genel tatil ücretleri de ücret olarak nitelendirildiğinden bu gibi hakların ödenmemesi durumunda izlenecek yol da aynıdır. Süresinde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.


Haklı Nedenle Sözleşmeyi Feshetmek

işçi4 - Ücretini Alamayan İşçi Ne Yapmalı?

Yine İş Kanunu’na göre işçinin ücreti Kanun ya da yapılan sözleşmeye göre hesaplanmaz ya da ödenmezse işçi haklı nedene dayanarak sözleşmeyi derhal feshedebilir. Diğer yandan ikramiye, prim, yakacak ve giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili ve genel tatil ücretleri de ücret olarak nitelendirildiğinden bu gibi hakların ödenmemesi de haklı fesih nedenidir. İşçinin sigortasız çalıştırılması ya da primlerinin eksik bildirilmesi durumlarında da işçiye haklı nedenle iş sözleşmesinin feshi imkanı verilmiştir. İş Kanunu gereğince, işçinin ücreti ödeme gününden itibaren 20 gün içinde Kanun veya sözleşme hükümlerine uygun olarak hesaplanmaz veya ödenmezse; işçi 21’inci günden itibaren 6 gün içinde iş sözleşmesini feshettiğini işverenine noterden göndereceği ihtarname ile bildirerek tazminatını talep etmelidir. İşveren ihtarnameye rağmen tazminatı ödemezse işçi, iş mahkemesine dava açar ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayet dilekçesi verir. İşçinin ücret alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Ücreti zamanında ödenmediği için işi bırakan işçi işsizlik maaşına başvuru yapabilir.

Benzer Yazılar

5 Yorum

 1. Elif dedi ki:

  İşkur ve kosgep yetkililerine rica ediyorum şu bayanlara girişimcilik desteği vermeden önce heleki reklam ajansı ve yazılım sektöründe
  Mesleki yeterlilik belgesi olsun
  Ankara ostimde 18 gündür çalıştığım bir reklam ajansından çıktım işi bıraktım. Oradaki iş veren bayan kosgebten destek almak için burayı açmış ilk tanıştığımda görevim belliydi web programcısı olarak başladım. Kadın müşteri bulamıyordu ve ofise geç geliyordu. Sabah 9 30 akşam 18 veya 19:00 çalışıyordum. Zamanım orda boşa gittiğini anladım kadın pazarlama konusunda destek vermemi istedi bende kabul etmedim. Zaten bazı konularda hiç deneyimi yoktu ne iş sözleşmesi yaptık nede sigortamı başlattı bende daha güzel iş buldum 1 haftaya çıkıyorum dedim çıktım.
  18 gündür sigortada olmadı sözleşmede olmadı bence şu yeni açılan şirketlere baskın yapılsın. 18 gündür oyaladı resmen vallahi bu çalıştığım günleride karşılamadı zaten.
  Ankara ostimde bi arkadaşımda aynı şey başına gelmiş oda madur sigorta başlatmamak için oyalandı oda.

 2. arkadaşımın şirketinde 5 aydır çalışıyorum 5 aydır maaş almadım son 1 aydırda sskmı yatırmayıp çıkış göstermiş ve hala çalışıyorum ne yapmalıyım mesleğim kepçe operatörüyüm 3250 maaşa anlaştım ama para halamadım yardımınız için tşk

  • segekam dedi ki:

   Merhaba iyi günler;

   Sigortasız olarak çalıştırılma kanunen yasak olduğundan, sigortasızlık tespitinde ilk yöntem idari yoldur. ALO 170 veya CİMER hattı üzerinden yahut da size en yakın SGK’ya verilecek bir dilekçe ile sigortasız çalışmanızı ihbar yada şikayet edebilirsiniz.

   İşyerinde çalışmanız devam ediyor ise şikayetinizde işyerinde çalışmaya devam ettiğinizi ve durumun ivedilikle tespit edilmesini belirtmenizde fayda var. İhbar veya şikayetler SGK’nın yetkili denetim elemanları olan Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından incelenerek çözüme ulaşır. Halen işyerinde çalışıyor iseniz tespit yöntemi işyerinde yerel denetim yapılmasıdır. İşyerine habersiz gidilerek çalıştığı görülen sigortalının geriye dönük bir yıllık süreye kadar hizmeti Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından tespit edilir.

   Çalışmanız sona erdikten sonra idari yola başvuracaksanız muhasebe kayıtlarına intikal edecek belgelerin olması durumunda kayıt dışı çalıştığınıza dair tespit yine Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından yapılır.

   İşyerinde çalışmanız sona erdikten sonra sigortasızlık tespitinde ikinci yöntem mahkeme yoludur. Sigortasız çalışan kişi hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde yetkili iş mahkemesine dava açarak hakkını arayabilir. Her iki yöntemde de en önemli ispat bordro tanıklarıdır.

   Maaşlarınızı almamanız ile ilgili şikâyeti de yine ALO 170 veya CİMER hattı üzerinden yapabilirsiniz. Konu ile ilgili araştırmalar İş Müfettişleri tarafından yapılmaktadır.

 3. ayla dedi ki:

  slm ben 2 ekimden 3 kasima kadar izinsiz calistim . 4 kasim gunu isime son verdiler maasimin bir kismini yatirdilar kalani icin hala haber bekliyorum yasal olarak maasimi eksik verirlerse ne yapabilirim

  • segekam dedi ki:

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi, işçi ücreti çalışıldıktan sonra, ay sonunda ödenir. Ancak, hizmet akdinizde (iş sözleşmenizde) farklı bir tarih belirlenmişse, o tarih esas alınır. Sorunuzu sözleşme ile farklı bir tarih belirlenmediğini varsayarak yanıtlamaya çalışacağız. Ekim ayı çalışmalarınıza ilişkin ücretinizin Ekim ayı sonunda, Kasım ayı çalışmalarınıza ilişkin ücretinizin ise Kasım ayı sonunda ödenmesi gerekir. Ücreti ay sonundan önce ödemek işverenin inisiyatifindedir. Dolayısıyla, işten ayrıldığınız tarih itibariyle Ekim ayı çalışmalarınıza ilişkin ücretinizin ödenmesi gerekmekteydi, Kasım ayınıza çalışmalarınıza ilişkin ücretinizin ödenmesi için ise Kasım ayı sonuna kadar beklemeniz gerekir.

   Ücretinizin ödenmemesi halinde; bulunduğunuz il Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne dilekçeyle, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne e-devlet olarak bilinen https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesi aracılığıyla veya ALO-170 telefon hattı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

   Her ne kadar konu olarak sorunuzun cevabını içermese de, başvuruda bulunurken dikkat etmeniz gereken hususlar ile ilgili bilgi edinmek için; http://segekam.com/kayit-disi-istihdam/sigortasiz-calistirilanlarin-ihbar-ve-sikayet-yollari.html linki üzerinden “Sigortasız Çalıştırılanların İhbar ve Şikayet Yolları” başlıklı yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir