İşveren Tarafından Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Ne Yapmalı?emoji4 300x69 - İşveren Tarafından Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Ne Yapmalı?


Primleri ödenmeyen sigortalılar konusu 5510 sayılı Kanunun 88. maddesinde açıklanmıştır. Sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlarını ödeme ve bildirme işverenlerin sorumluluğundadır.

Primler Ne zaman, Kim Tarafından Ödenmeli?

işadamı 1 - İşveren Tarafından Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Ne Yapmalı?

4/a (SSK) kapsamında sigortalıları çalıştıran işveren, bir ay içinde çalıştırdığı sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlarının toplamı üzerinden 5510 sayılı Kanun gereğince hesaplanacak sigortalı hissesi prim tutarlarını işçinin ücretinden keserek ve kendisine ait prim tutarlarını da bu tutara ekleyerek en geç Kurumun belirlediği sürenin son gününe kadar SGK’ya öder.

5510 sayılı Kanunda belirtilen sigorta primleri, Kanunun 4/a (SSK) kapsamında sigortalı sayılanlar yönünden;

– Ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmalarının karşılığı ücret alan sigortalıları için en geç belgenin ilişkin olduğu ayı izleyen ayın son gününe kadar işverenlerce SGK’ya ödenir.

– Ayın 15’i ile izleyen ayın 14’ü arasındaki çalışmalarının karşılığı ücret alan sigortalıları için en geç belgenin ilişkin olduğu dönemi izleyen takvim ayının 14’üne kadar işverenlerce SGK’ya ödenir.

Ödenmeyen Primler Ne Olur?

soru işareti 1 - İşveren Tarafından Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Ne Yapmalı?

5510 sayılı Kanun primlerin ödemesi bakımdan işvereni yükümlü kılmıştır. Yani primleri ödenmeyen sigortalılar için sorumluluk tamamen işverene aittir. Sigortalıların primlerinin ödenmesinde bir sorumluluğu yoktur. Süresi içinde ödenmeyen prim alacaklarının tahsilinde, Amme Alacaklarının Tahsil Usûlü Hakkında Kanunun (51 inci, 102 nci ve 106 ncı maddeleri hariç) maddeleri uygulanır.

Kurumun sigorta primleri haklı bir sebep olmaksızın bu kanunda belirtilen sürelerde ödenmezse şirketlerde şirket yönetim kurulu üyeleri, şirket üst düzeydeki yöneticileri, şirket yetkilileri ve şirket kanuni temsilcileri SGK’ya karşı işverenleri ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.

Primlerim Ödenmezse Sağlıktan Faydalanabilir miyim?

hasta - İşveren Tarafından Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Ne Yapmalı?

5510 sayılı Kanunun 4/a (SSK) kapsamında çalışan sigortalının genel sağlık sigortası primi, prime esas kazancın içinde yer almaktadır. Sigortalının SGK’ya bildirilmesi kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanması için yeterlidir. Ayrıca işveren tarafından primlerin ödenme şartı aranmaz. Sağlıktan kimlerin faydalanabileceğini öğrenmek için “GSS’li Olmakla İş Bitmiyor” yazımızı okuyabilirsiniz.

Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Emekli Olabilir mi?

emekli 1 - İşveren Tarafından Primleri Ödenmeyen Sigortalılar Ne Yapmalı?

4/a (SSK) kapsamında çalışanların sigorta primlerinin ödenmemesi emekli olma durumunu etkilemez. 4/a (SSK) kapsamında çalışanların sigorta günlerinin işlemesi için SGK’ya sigortalı olarak bildirilmesi yeterlidir.

Benzer Yazılar

4 Yorum

 1. Haluk dedi ki:

  EMEKLİ OLAN BİRİ BİR İŞ YERİNDE 12 SENE ÇALIŞIP SSK SOSYAL GÜVENLİK PİRİMİ İŞ VEREN TARFINDAN ÖDENMEZSE O KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARIRSA TAZMİNAT ALMA HAKKI VARMI . SSK GÜVENLİK PİRİMİ ÖDEMEYEN İŞ VERENİ O EMEKLİ İŞÇİ DAVA ETME HAKKI VARMI. NASIL DAVA EDEBILİR.

  • segekam dedi ki:

   Merhaba iyi günler dileriz.

   Sigortasız çalışan işçinin tazminat dediğiniz kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için öncelikle çalışmalarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için ya Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulmalı ya da doğrudan İş Mahkemesine Hizmet Tespit Davası açılmalıdır. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan “Sigortasız Çalıştırılanların İhbar ve Şikayet Yolları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 2. Haluk dedi ki:

  EMEKLİ OLAN BİRİ BİR İŞ YERİNDE 12 SENE SSK GÜVENLİK PİRİMİ ÖDEMEYEN VE İŞTEN ÇIKARAN İŞ VERENİ DAVA ETME HAKKI VARMI. 12 SENE TAZMINATINI ALABİLİR Mİ.

  • segekam dedi ki:

   Merhaba iyi günler dileriz.

   Yukarıda belirttiğimiz üzere böyle bir durumda İş Mahkemesine Hizmet Tespit Davası açabilirsiniz. Hizmet Tespit Davası sonucunda mahkeme ilgili işyerinde çalıştığınıza dair karar verirse, kaç yıl çalıştığınıza bağlı olarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir