Analık Hali Nedir? Sağlanan Haklar Nelerdir?emoji4 150x150 - Analık Hali Nedir? Sağlanan Haklar Nelerdir?


Analık Hali Nedir?

Analık; 5510 sayılı kanuna göre; sigortalı kadının ya da sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin, kendi çalışmalarından dolayı gelir ya da aylık alan kadının ya da gelir ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin gebeliğin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve engellilik halidir.

Analık Sigortasından Sağlanan Haklar Nelerdir?

Analık sigortası kapsamında sigortalılara geçici iş göremezlik ödeneği  ve emzirme ödeneği verilir.
Emzirme Ödeneğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için sigortalı kadın ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğin adına doğumdan önceki bir yıl içinde 120 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

Buna göre eşi çalışmayan erkekler de emzirme ödeneği alabilmektedir. 2018 yılı itibariyle 149,00 TL emzirme ödeneği verilmektedir. Herhangi bir müracaata gerek olmaksızın sistemde yer alan emzirme ödeneği raporuna göre ödeme yapılmaktadır.

Emzirme ödeneği ile ilgili ayrıntılı bilgiye “Gelirim Kesilecek Diye Anneliği Ertelemeyin” başlıklı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

anne - Analık Hali Nedir? Sağlanan Haklar Nelerdir?

Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Doğum Parası) Alabilme Şartları

Analık sigortası kapsamında sigortalı kadının geçici işgöremezlik ödeneği (doğum parası) alabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca doğum iznine ayrıldığı tarihte sigortalılığının sona ermemiş olması ve istirahatli olduğu sürelerde işyerinde çalışmıyor olması gerekmektedir.

Sigortalı kadına doğumdan önce sekiz doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 hafta için geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Çoğul gebeliklerde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre eklenir. Sigortalı kadının erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı süreler ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar kendi isteği ve doktorunun uygun görüşüyle çalıştığı süreler doğum sonrası istirahat süresine eklenir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Doğum Parası) Nasıl Alınır?

Geçici iş göremezlik ödeneği herhangi bir müracaata gerek olmaksızın sigortalı kadının hesap numarasına ya da hesap numarası yoksa TC kimlik numarası üzerinden SGK’ nın anlaşmalı olduğu bankaya gönderilmektedir.

Doğum parası ile ilgili örnek olayları okumak isterseniz “Ne Kadar Doğum Parası Alırım?” başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir